Masaj Yöntemleri Öğrenin

Altıncı videom sizi bekliyor. İstanbul’da Shiatsu, İsveç, Rofling ve bunun gibi masaj tekniklerini daha önceden duymuşsunuzdur, her bir masajın farklı türü ve amacı vardır.

Bütün bunlar için endişe etmeyin. Masaj türlerine odaklanmanıza gerek yoktur, sadece amaçlarına odaklanınız. Amacınız, seansın sonunda masaj yaptınız kişiyi rahatlatmak olmalıdır!

Harika masaj yapmak adına uygun teknikler oluğu gibi, kullanabileceğiniz birkaç uygun metot da vardır.

Kayganlaştırıcı Madde Kullanmak

Elleriniz vücudun üzerinde kolayca kayabilmesi için farklı kayganlaştırıcı maddeler kullanmanız gerekir. Kayganlaştırıcı madde kullanmadan tenin üzerinde asla masaj uygulamamalısınız.

Örneğin, omuzları ovalamak veya tenden-tene temas yolu ile masaj uygulamak için muhakkak kayganlaştırıcı madde kullanmalısınız. Yağılar, teninizi hazırlar ve tahrişten korur.

Masaj uygularken vazelin kullanmayınız – kullandığınız yağılar deri tarafından emilmesi gerekir. Ayrıca el losyonları gibi kolayca emilen yağlardan da uzak durmalısınız. Kısacası kullanmanız gereken yağılar, masaj yağlarıdır.

Masaj yağları hakkında ayrı bir başlığımız var ve ayrıca masaj yağsı hazırlayabilmeniz adına birkaç tarife verdim, böylece kendi masaj yağınızı hazırlayabilirsiniz!

Kemiklere veya Tene Değil, Kaslara Masaj Uygulayın

Deneyiniz: Parmaklarınızla omuzunuzun tenini yavaşça ovalayın. Şimdi daha sert bastırdın ve parmaklarınızı tende sürüklemeden hareket ettirmeye çalışın. Masaj ve okşama arasındaki fark budur. Unutmayın ki, masaj tenin altındaki kaslar için uygulanır – ten için değil.

İçinize işleyen bir etki istiyoruz – yüzeysel değil. Bunun sebebi, derideki sinir uçlarımız oldukça çabuk yorulmasıdır. Ayrıca birçok insan kolayca gıdıklanır – sadece ayaklarından değil, tüm vücutlarından! Masajın rahatlatıcı ve zihin boşaltıcı bir seans olması gerekir – sinir bozucu değil!

Tabii ki kemiklerden uzak durmak istersiniz. Kemiğin üzerine sert baskı uygulamak acıya neden olur – memnuniyete değil. İnsan anatomisi üzerinde uzman olmadığımız sürece kemiklerin konumunu bilemeyiz, bu nedenle belirli bir alanı ovalamaya başlamadan önce o dokunun yumuşak olduğundan emin olunuz. Tenin üzerinde ne kadar sert bir baskı uygulamanız gerektiğini anlayabilmek adına öncelikle yumuşaklık testi uygulayınız.

Örneğin, parmaklarınızla karnınızın üzerine baskı uygulayın. Karnınızın üzerinde hissettiğiniz yumuşaklık, altında kemik bulunmadığının göstergesidir – sadece organlar bulunur. Böyle bir alana çok sert baskı uygulamak istemeyiz. Oysaki kalça bölgenizin üzerine baskı uygularsanız burada daha sıkı bir doku hissedersiniz. Bunun sebebi altında kemik bulunmasıdır.

Sırt, omuz veya baldır gibi bölgelere masaj uygulayacaksanız, buralarda ki daha sert dokulara odaklanmalısınız.

Büyük Kas Gruplarına Odaklanın

Vücudumuzda sadece birkaç büyük kas grubu bulunur – çoğu boyun, sırt, omuz ve bacak bölgelerimizde bulunur. Büyük kas gruplarına yoğunlaşarak daha etkili masaj uygulamakla kalmayacaksınız – vücut gerginliğinin neredeyse tamamını gevşetmiş olacaksınız – ayrıca da hasar verme olasılığını azaltmış olacaksınız.

Buna ilaveten, omurga civarında bulunan kaslar da uzun kas grubuna mensupturlar(tıpta bilinen adı ile “Latissimus Dorsi”).

Vücudunuzun dik durmasını sağlayan uzun ve güçlü kaslardır ve üzerinde yoğunlaşabileceğiniz oldukça uygun yerlerdir. Tekrar ediyorum ki dikkatli olmalısınız, çünkü bu kas grubun tam altında kaburgalar bulunur ve bazı insanlar bu bölgelerinden kolayca gıdıklanabilirler!

Orantılı Sert Baskı Uygulayın

Yeterince sert olmayan veya tutarsız uygulanan baskı( hafif, sert sonra tekrar hafif), çok sert uygulanan baskı gibi rahatsız edici olabilir. Masaj uygularken gereğinden sert veya hafif baskı uygulamadığınızdan emin olunuz. Daha hafif baskı ile başlayıp kişinin daha sert bir baskı isteyip istemediğini sormakla devam etmelisiniz. Kişi yeterli olduğu hakkında imada bulunana kadar baskıyı yavaşça artırın.

Bazı Bölgelerden Uzak Durmalısınız

Masaj yaptığınız bölge fazlası ile sert veya yumuşak ise, zamanınızı boşa harcamış olursunuz, çünkü bu duygu rahatlama seansın aksine rahatsız edici bir deneyim olacaktır.

İnsanlar sıkça sırt kaslarının veya sertleşmiş kas dokularının gerginliğini azaltmak isterler, eğer böyle bir talep gelirse bu bölgelere masaj uygulayabilirsiniz.

Ne Zaman Bırakacağınızı İyi Bilmelisiniz.

İstanbul’da keyifli masaj deneyimi yaşamanızı dilerim.

0