Masaj Yapmaya Devam Edin


Bir önceki videodaki İstanbul’da masaj yapmaya başlayın konusunun devamını bu videoda ele alacağım. Beğenirseniz arkadaşlarınızla lütfen paylaşın.

Önceki videoyu burada izleyin: https://youtu.be/SSP5y8_8FNQ

Omuz kanatlarına ve omurga kemiğine yakın olan kas gruplarına parmaklarınızın uçlarını kullanarak saat yönünde dairesel ovma hareketleri uygulayınız. Omuz bağlarını gevşetmek ve kan akışını sağlamak adına kolları nazikçe çeviriniz.

Bağlantılı ovma hareketleri uygulayarak masajınızı effeurage tekniği ile birleştirebilirsiniz, böylece çalıştığınız yerin tenini yumuşatabilir veya farklı ovma tekniğe geçiş yapabilirsiniz.

Yumuşak hareketler ellerinizi kaydırmak veya rahatlatma duygusu uyandırmak, daha hızlı hareketler ise etki bırakmak için kullanılır. Omurgaya asla doğrudan bir baskı uygulamayınız. Kabarcıklı, soyulmuş deri veya enfeksiyonlu bölgelerden uzak durunuz.

Kaslar gevşedikten sonra ellerinizi sırtta ve omuzlarda gezdiriniz, biraz daha derin bir etki bırakmak için avuç içlerinizin sert kısmı ile saat yönünde dairesel hareketler uygulayabilirsiniz. Derin kas masajı, eğitimsiz kişiler için omuzlarda, kollarda ve kalçalarda bulunan kas gruplarını yoğurmakla sınırlı olmalıdır.

Kasları ellerinizle “avuçlayınız”, ellerinizle ve parmaklarınızla yoğururken hafifçe baskı uygulayınız. Tekrarlayınız ve avuç içinin sert kısmı ile yapmış olduğunuz dairesel hareketle değişimli olarak uygulamaya devam ediniz.

Vücudun tek bir bölgesi ile başlamak iyi bir fikirdir – vücudun üst sağa bölgesi ile başlayınız ve yeterli olduğunu hissettiğiniz ana kadar sadece o bölgeye odaklanınız. Daha sonra başladığınız bölgeye varana dek saat yönünde bir sonraki bölgelere geçiş yapınız.

Örneğin, vücudu dört kareye ayırıyoruz: Üst sağ, alt sağ, alt sol ve üst sol. Bu sıralamayı dikkate alın:

  • Üst sağ – omurgadan sağa tarafın sonuna kadar olan bölge, omuzlardan sırtın alt sağa bölgesinin sonuna kadar
  • Alt sağ – sağ bacak, kalça ve ayak
  • Alt sol – sol bacak, kalça ve ayak
  • Üst sol – omurgadan sol tarafın sonuna kadar olan bölge, omuzlardan sırtın alt sol bölgesinin sonuna kadar
  • Baş – kafa derisine ve şakaklara masaj uygulayabilirsiniz .

Gösterdiğimiz bütün teknikleri kişinin sırtına uygulayınız ve daha sonra ters çevirerek ön tarafına da masaj yapınız, uygulayınız.

Baştan başlayarak ayak parmak uçlarına kadar nazikçe ovma hareketleri ile masaj yapınız. Bu uygulama kasları kuvvetlendirecektir ve masajın sona erdiğinin sinyalini verecektir.

Tabii ki vücudun farklı bölgeleri de iyi bir masajın faydalarından yararlanabilir, böylece kişi kendini harika hissedebilir!

0