Masaj Yapmaya Başlayın

Yedinci video yazımda İstanbul masaj tecrübelerim kapsamında masaj yapmaya başlamanızı anlatacağım. Umarım beğenirsiniz.

Masaj yapmak, dokuyu manipüle etmekten daha fazlasıdır. Efektif masaj belirli tekniklerin doğru uygulanması ile istenen sonuçlara ulaşılmasını amaçlayan bir bilim dalıdır. Profesyonel olmak zorunda değilsiniz fakat ne yaptığınızın hakkında temel bilgilere sahip olmalısınız.

Öncelikle masaj uyguladığınız kişi çıplak olmalıdır. Çalıştığınız bölgenin dışında kalan bölgeleri ürpertmemek adına çarşafla örtebilirsiniz. Masaj uyguladığınız kişi yüz üstü yatmalıdır.

Kanepe, koltuk veya yumuşak yatak masaj uygulamak için uygun yerler değildir. Masajın tüm yararlarını uygulayabilmeniz adına destek alabileceğiniz daha sert bir düzleme ihtiyacınız olacaktır. Masaj yatağı edinmeniz en uygun seçenek olacaktır fakat eğer herhangi bir ortopedik rahatsızlığınız yoksa yeri de kullanabilirsiniz.

Eğer kişi yere uzandığıysa, rahat çalışabilmeniz adına uygun pozisyon bulmalısınız. Seansın sonunda ayaklarınıza kramp girerse, bu kez sizin masaja ihtiyacınız olacaktır!

Eğer bir kadına masaj uygulayacaksanız, saçları masaj yapılan bölgesinden uzak tutmaya özen gösteriniz. Saçları yağlandırmak istemeyiz fakat eğer engelleyemiyorsanız, endişelenmeyin. Herhangi bir zararı yoktur.

Avuç içlerinize daha önceden seçmiş olduğunuz kaydırma maddesinden sıkınız. Doğrudan tenin üzerine yağıyı sıkmayınız – soğuk olabilir. Ellerinizi ısıtmak için ovalayınız. Sıcak günlerde bile elleriniz sıcak olduğundan emin olmalısınız. Sıcak eller kişinin rahatlamasına neden olacaktır.

Sırt, boyun ve kollarla başlayınız. Bir elinizi omurganın sağ tarafına diğerini ise sol tarafa sabitleyin ve omuzlara kadar yavaşça kaydırınız. Daha sonra ellerinizle kavis çizerek göğüs kafesinin en alt kısmına kadar getiriniz, bu hareketi tekrar ediniz ve yavaşça baskıyı artırınız. Kollarınızdan da geçerek masaj yaptığınız bölgeyi genişletebilirsiniz.

Rahatlatmak adına uzun, yumuşak ovalama hareketleri kullanınız, böylece kasları daha sert yoğurma hareketleri için hazırlamış olacaktınız. Ayni anda ve başparmaklarınızı kullanarak omurganın her iki tarafına da baskı uygulayınız: Sırtın en alt bölgesinden başlayarak boyun bölgesine kadar yavaşça ayni hareketi uygulayınız. Bu hareket kişinin rahatlamasına olanak sağlayacaktır.

Yumuşak ve hassas ovalama hareketleri kullanarak kaydırma maddesini vücuda yaydırınız (bu tekniğe “effleurage” deriz). Elleriniz omurganın iki tarafına da değecek şekilde yerleştiriniz ve tek uzun ovalama hareketi ile ellerinizi leğen kemiğine kadar kaydırınız;

Kalça ekleminin boşluğuna kadar ellerinizi kaydırdıktan daha sonra, ellerinizi omuzlara kadar tekrar geri kaydırınız. Sırtla olan bağlantınızı koparmamaya çalışın. Yeni bir bölgeye geçmeden önce ellerinizi sırt üzerinde yavaşça kaydırınız.

Boyun ile başın birleştiği bölgeye kadar boynun her iki tarafına da dokunarak devam ediniz. Daha sonra omurgaya geri dönünüz, ellerinizin tersini sırtta yerleştiriniz, sırtın en alt kısmından başlayarak omuzlara kadar ellerinizi hareket ettiriniz.

Sırt ve kalça arasında bulunan bağları(fasya) gevşetmek adına omuzlardaki şişkin kas gruplarını iyice ovalayınız. Sert veya sıkı hissettiğiniz bölgelere(bu bölgelere düğüm deriz) daha fazla baskı uygulayabilmek adına parmaklarınızı, özelikle başparmaklarınızı kullanınız.

0