Kendinize Masaj – Ayak ve Eller


AYAK:

Ayağınıza masaj yapmak oldukça kolaydır. Eğer oturuyorsanız, bağdaş kurabilirsiniz. Omurga eğiklerinin (yanlış duruş), sırt ağrılarının ve tükenmişlik sendromların temelinde fark edilmemiş ayak problemleri yatar.

1. Bir elinizi ayağınızın üstüne diğeri ise ayağınızın tabanına yerleştiriniz. Daha sonra parmaklarınızı ve bileklerinizi nazikçe okşamaya başlayınız. Parmak uçlarınıza kadar ellerinizi kaydırınız ve hareketi tekrarlayınız.

2. Elinizle ayağınıza destek oluşturun ve her bir parmak üzerinde çalışınız. Biraz sertçe çeviriniz ve sonrasında nazikçe çekiniz.

3. Elinizin başparmağı ile ayağınızın başparmağına aşağı doğru sertçe baskı uygulayınız ve sonra üst tarafa doğru. Daha sonra başparmağınızla ayak kemerinize ve ayak topuğunuza dairesel baskılar uygulayınız.

4. Elinizle ayağınıza destek oluşturun ve diğer elinizi gevşek yumruk oluşturmak için kullanınız. Tüm ayak tabanınıza vurma hareketi uygulayınız ve arada parmaklarınızla küçük dairesel hareketler yapınız.

5. Bir elinizle hala ayağınızı tutarak diğeri ile ayak tabanınıza darbeler uygulayınız. Ayağınıza dokunurken darbeler uygulamayın, böylece etkisi daha enerjik ve yumuşak olacaktır.

6. Ayağınızı okşarken ve arkasında ellerinizi nazikçe kaydırırken baş parmaklarınızla ayak bileklerinizin etrafını okşayınız. En başta yaptığınız gibi ayaklarınızı okşayarak seansı bitiriniz.

ELLER:

Ellerimizde büyük miktarlarda gerginlik oluştuğu gerçeği birçok insana şaşırtıcı gelebilir. Fakat ellerimizi ne kadar çok kullandığımızı düşündüğümüzde, bu oldukça berrak bir gerçektir.

Hareketlerimizin çoğu tutma ve kavramadan ibarettir, bu nedenle avuç içlerimizi ve parmaklarımızı açarak bu hareketlere zıt yönde karşılık vermek çok rahatlatıcıdır. Eminim ki ellerinizin gün boyunca uğradığı bütün kötü kullanımları hayal edebilirsiniz.

1. Ellerinizin üst tarafını ovalayınız, bileklerinize kadar sertçe itiniz ve kayarak nazikçe geri dönünüz. Sonra elinizi sıkın, avuç içlerinize ve parmaklarınıza doğru bir baskı oluşturunuz.

2. Parmaklarınızı teker teker kıvırın ve başparmağınızla bağlantı yerlerine dairesel baskılar uygulayınız. Sonra parmağınızın başlangıç noktasında tutarak nazikçe çekiniz, kayarak ve hafifçe çekerek hareketi parmak ucunuzda bitiriniz.

3. Başparmağınızla parmağınızın altında bulunan tendonları okşayınız. Çizgi halinde bileğinize kadar okşama hareketini sürdürünüz, her bir parmağınız için bir kere uygulayınız.

4. Ellerinizi ters çevirin ve parmaklarınızla ellinize destek oluşturunuz. Başparmağınızla dairesel ve statik baskılar oluşturunuz, avuç içinizin ve bileğinizin üstünde çalışınız.

5. Avuç içinizi parmaklarınızdan bileğinize kadar okşayarak masajı bitiriniz. Ellerinizin avuç içlerinin sert kısmını kullanarak sıkıştırınız ve ardından ise nazikçe ovalayınız. Ellerinizin masajı bittiğinde, el losyonu sürmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

0