Hamilelik Masajı Yapın

Dokuz aydır karnınızda bebek taşıyorsanız, hamile masajı sizi doğuma hazırlayarak oluşabilecek fiziksel huzursuzlukları engelleyebilir.

Stres hamile kadınların başa çıkması gereken ilk sorunlarından biridir. Masaj rahatlamanıza, vücudunuzda ve hayatınızda oluşan değişiklerle uyum sağlamanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik sürecinde kadınların boyunlarında, sırtlarında ve artan ağırlıklarından dolayı ayaklarında çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir. Ağırlığının büyük kısmını taşıyan eklemlerde ağırlar ve kullanılmayan kaslarda kramplar oluşabilir.

Masaj dokunuşları kadınların besinidir. Masaj, kan dolaşımını artır, deri yağı oranını düzenler ve terapiden sonra ortaya enerjinizi çıkartır. Bu özeliği ile masaj, öncelikle kadınların fiziksel olarak rahatlamaları daha sonra ise masajın duygusal faydalarından yararlanmaları adına tasarlanmıştır.

Masaj ödem oluşumunu azaltır, deri esnekliğini korur, sindirim sistemini düzenler ve bacaklarda, sırtta, karında oluşan kas kasılmalarını gevşeterek, doğum zamanında hamile annelere bu kasılmalarla nasıl başa çıkacağını öğretir.

Buna rağmen hamile masajı her kadın için uygun değildir. Masaj erken doğum bekleyen, plasentalarında sorun, toksemi rahatsızlığı ve doğum diyabeti gibi rahatsızlıklara sahip olan kadınlar için tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Hamile kadınlar için masajın uygun olmadığı diğer durumlar: kalp hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon, tromboflebit, deri rahatsızlıkları ve bulaşıcı hastalıklar. Tıbbi gözetim altında bu rahatsızlıkların tedavisi için masaj kullanılabilir.

Bazı uyarlamalar dışında, hamile kadınlara yapılan masajda temel olarak normal masaja benzer hatta aynı teknikler kullanılır.

Hamileliğin ilk haftalarında, anneler karınlarının üstüne yatıp normal masajın aynısını uygulatabilirler. Karın büyümeye başladığında, yüz üstü yatmak rahatsız edici olabilir ve genellikle yirmi birinci haftadan sonra tavsiye edilmez, çünkü düz yüzey üstüne yatmak anne ile bebek arasındaki olan kan dolaşımını engelleyebilir.

Kadınlar kokulara oldukça hassas olduklarından dolayı kokusuz losyonlar kullanmalısınız. Tırnaklarınız kısa kesilmiş ve pürüzsüz olduklarından emin olmalısınız.

Saat ve yüzük gibi takılar dikkat dağıtabilirler, bu nedenle takmamaya özen gösterin. Masaj alanı sesiz bir ortamda uygulanacağından ve çocuk, hayvan veya telefon tarafından rahatsız edilmeyeceğinizden emin olunuz.

Ana amacımız annemizin korunaklı bir ortamda rahatlamasını sağlamaktır. Sakin müzikler rahatlatıcı ruh halini oluşturmanıza yardımcı olacaklardır. Hamile masajı 10 dakikadan bir saate kadar uygulanabilir; annenin rahatlık durumuna bağlıdır. Doğum öncesi masajı uygularken, daha sert dokunuşlar kullanınız fakat annemizin acı hissetmemesine dikkat etmelisiniz.

Bu noktada anne ile olan iletişiminiz çok önemlidir. Hangi bölgeye ve ne kadar derin baskı uygulamanız gerektiğini annenin yönlendirmesi ile anlayabilirsiniz. Topuk ve bilek arasındaki bölgeye masaj uygulamamaya dikkat ediniz. Birçok uzmana göre bu bölgenin rahimle doğrudan bağlantısı vardır ve bu bölgeye masaj yapmak erken doğuma sebebiyet verebilir.

Diğer bölümlerde anlattığımız standart masajın adımlarını takip ederek masajı uygulayınız. Eğer anne sırt üstü uzandığıysa, sırt tarafına masaj yapabilmeniz için anneyi çevirmeniz gerekecektir.

Profesyonel masaj terapistleri, ilk ve ikinci üç aylık dönemlerde ve özelikle üçüncü üç alık dönemde haftada en az bir seans masaj öneriyorlar. Bu dönemde annelerin ayak kramplarında, sırt ve eklem ağrılarında artış gözlemlenir.

Masaj uygularken kaydırıcı madde kullanmanız çok önemlidir. En uygun yağlar, özelikle masaj için üretilmiş olan yağlardır.

0